enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,9762
EURO
35,3649
ALTIN
2.467,12
BIST
10.707,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Çarşamba Açık
28°C
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C

Uluslararası Çalışma Konferansı’nda pek çok önemli kararın yanı sıra yeni çıraklık standardı da kabul edildi

 111. Memleketler arası Çalışma Konferansı’na (ILC) katılan delegeler, Nitelikli Çıraklık hakkındaki yeni Tavsiye Kararını kabul ettiler.

Uluslararası Çalışma Konferansı’nda pek çok önemli kararın yanı sıra yeni çıraklık standardı da kabul edildi
22.06.2023 03:48
0
A+
A-

 111. Memleketler arası Çalışma Konferansı’na (ILC) katılan delegeler, Nitelikli Çıraklık hakkındaki yeni Tavsiye Kararını kabul ettiler.

Yeni işgücü standardı ile, süratle değişen işgücü piyasalarında “her yaştan insan için marifet kazanma, kazandırma ve mevcut hünerlerini daima artırma” fırsatlarının desteklenmesi amaçlanıyor.   Getirilen yeni standart, çıraklık kavramına net bir tarif kazandırmakla birlikte, çırakların hakları ve korunmaları da dahil olmak üzere nitelikli çıraklığa ait yüksek standartlar belirliyor.

Adil Geçiş konusundaki Genel Tartışma Komitesi’nin vardığı sonuçların da kabul edildiği Konferansta,  sosyal adaleti sağlamak, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve beşere yakışır işleri desteklemek ismine adil geçiş sürecinin ilerletilmesinin kural olduğuna vurgu yapıldı. Delegeler, çevresel olarak sürdürülebilir ekonomilere ve toplumlara hakikat adil bir geçişi amaçlayan ILO Kılavuz Prensiplerinin, atılacak adımlar ve belirlenecek siyasetler konusunda referans kaynağı olarak kullanılmasına ait kararı onayladı.

Delegeler ayrıyeten, İşgücünün Korunmasına Ait Tartışma Komitesi’nin  paylaştığı sonuçları da kabul etti. Bu sonuçlara dayanarak alınan karar, tüm çalışanlar için daha kapsayıcı, kâfi ve tesirli bir müdafaa sağlanmasına yönelik bir yol çiziyor ve bu hususta hazırlanabilecek bir hareket planı için temel teşkil ediyor.

Konferansta, ILO Anayasası’nın 33. Unsuru uyarınca Belarus hakkında bir karar da kabul edildi. Karar, Belarus Hükümetinin, Örgütlenme Özgürlüğü ve Örgütlenme Hakkının Korunması Kontratına (1948, No. 87) ve Örgütlenme ve Toplu Mukavele Hakkı Mukavelesine (1949, No. 98) riayetini inceleyen ILO Soruşturma Kurulunun tavsiyelerine uymasını teminat altına almayı amaçlıyor. 

Genel şurada, ILO’nun standartlar sisteminin temel kontrol organı olan Standartların Uygulanması Komitesi’nin (CAS) raporu da onaylandı. CAS raporu, ILO Kontratlarına ahenk konusunda 24 farklı ülkeye ait olarak gerçekleştirilen hadise incelemelerine dayanıyor.

Uzmanlar Komitesinin İşyerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanmasına Ait Genel Anketinin değerlendirildiği tartışmanın sonucunda, üç taraflı Komitenin üyeleri, istihdamda ve meslekte her türlü ayrımcılığın ivedilikle ortadan kaldırılması, anneliğin korunması konusunun tam olarak ve aktif bir formda garanti altına alınması ve aile sorumlulukları olan çalışanlara işe girme hakkı sağlanması gerekliliklerinin altını çizdiler.

Konferans esnasında, başta yakın vakitte kabul edilen, çalışma hayatında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Mukavelesi (C190) ve iş sıhhati ve güvenliği ile ilgili mukaveleler olmak üzere, 13 Milletlerarası Çalışma Mukavelesi kabul edildi.

Konferansta ayrıyeten, ILO’nun 2024-25 Programı ve Bütçesi onaylandı. İlgili evrak ve kararda, ILO’nun tüm üç taraflı bileşenleri tarafından söz edilen “herkesin faydası için, tüm tabanlarda her türlü ayrımcılık ve dışlamayla mücadele” konusundaki kararlılık bir defa daha teyit edilirken, “bazı bahislerde söz edilen farklı tutumların” da kabul edildiğine dair bir söze de yer verildi.

14-15 Haziran tarihleri ortasında, 16 Devlet ve Hükümet Liderinin yanı sıra BM kuruluşlarından, öteki çok taraflı tertiplerden ve çeşitli emekçi ve patron kuruluşlarından temsilcilerin iştirakiyle, “Herkes için Toplumsal Adalet” temalı üst seviye bir  İş Dünyası Zirvesi gerçekleştirildi. Tepede iştirakçiler, Toplumsal Adalet için Global Koalisyon kurulması önerisi de dahil olmak üzere, toplumsal adalete ait bir dizi husus hakkında görüş alışverişinde bulundular. Aktiflik kapsamında gerçekleştirilen üst seviye panellerde eşitsizlikler ve kayıt dışılık, fırsat eşitliğinin sağlanması, ömür uzunluğu öğrenme ve maharet geliştirme, toplumsal müdafaa, ticaretin geliştirilmesinin yolları, sürdürülebilir kalkınma ve insan ve emekçi hakları ele alındı.

12 Haziran’da Dünya Çocuk İşçiliğiyle Uğraş Gününün kutlandığı Konferansta, ILO Genel Yöneticisi Gilbert F. Houngbo, çocuk personelliği oranlarının artmakta olduğu bu türlü bir periyotta, milletlerarası topluma toplumsal adalet için daha fazla dayanak verme ve çocuk işçiliğine karşı çabayı hızlandırma davetinde bulundu.

Uluslararası Çalışma Konferansı’nın kapanış töreninde konuşan Genel Yönetici Houngbo delegelere hitaben, “Bugüne kadar başardıklarınızdan gurur duymalısınız. ILO direktiflerine olan bağlılığınız, ustalıkla gerçekleştirdiğiniz müzakereleriniz ve diplomasi konusundaki ihtimamlı yaklaşımınız sayesinde, bu konferansta birçok değerli doküman kabul edildi” dedi ve kelamlarına şöyle devam etti:

“ILO olarak vazifemizi yerine getirme konusundaki uzun seyahatimize devam ederken, Toplumsal Adalet için Global Koalisyon kurulması konusunda, büyük yankı uyandıran, açık ve net bir dayanak gördük. Devlet Liderleri, Çalışma Bakanları ve patron ve emekçi örgütlerinin önderleri, bir Global Koalisyon kurulmasının tam vakti olduğu ve bunun gerekli bir teşebbüs olduğu konusunda hemfikir oldular. Artık bu ivmeyi koruyarak çalışmalarımızı sürdürmeliyiz”.

111. Milletlerarası Çalışma Konferansına, ILO üyesi 187 ülkeden, hükümet, personel ve patron temsilcilerinden oluşan yaklaşık 5.000 delege katıldı. Konferans, 5-16 Haziran 2023 tarihleri ortasında Cenevre’deki  Palais des Nations’da  (BM Milletler Sarayı) düzenlendi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,