enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9129
EURO
31,3812
ALTIN
1.890,41
BIST
8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
13°C
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Hafif Yağmurlu
13°C
Perşembe Yağmurlu
11°C
Cuma Hafif Yağmurlu
8°C
Cumartesi Çok Bulutlu
10°C

Tiroid hastalıkları kilo problemlerine neden olabilir

Tiroid hastalıkları birçok organ ve sistemi etkileyebildiği için pek çok farklı şikâyetle karşımıza çıkabileceğini belirten VM Medical Park Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ayaz, “Tiroid hastalıkları, halsizlik, yorgunluk üzere nonspesifik şikâyetler de dâhil olmak üzere, pek çok kardiyovasküler sistem ve sindirim sistemi şikâyetlerine neden olmaktadır.

Tiroid hastalıkları kilo problemlerine neden olabilir
07.07.2023 12:24
0
A+
A-

Tiroid hastalıkları birçok organ ve sistemi etkileyebildiği için pek çok farklı şikâyetle karşımıza çıkabileceğini belirten VM Medical Park Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ayaz, “Tiroid hastalıkları, halsizlik, yorgunluk üzere nonspesifik şikâyetler de dâhil olmak üzere, pek çok kardiyovasküler sistem ve sindirim sistemi şikâyetlerine neden olmaktadır. Cilt, tırnak, saç sorunları, kilo sorunları, cinsel işlevlerde bozulma, gelişme geriliği, bilişsel ve ruhsal bozukluklara sebep olabilir” dedi.

VM Medical Park Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ayaz, tiroid hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

Tiroid hastalıklarının bayanlarda daha fazla görüldüğünü ve çeşitli sıhhat sorunlarına neden olabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ayaz, “   Tiroid hastalıkları, halsizlik, yorgunluk üzere nonspesifik şikâyetler de dâhil olmak üzere, pek çok kardiyovasküler sistem ve sindirim sistemi şikâyetlerine neden olmaktadır. Cilt, tırnak, saç sorunları, kilo sorunları, cinsel işlevlerde bozulma, gelişme geriliği, bilişsel ve ruhsal bozukluklara sebep olabilir” diye konuştu.

Risk faktörü olan yahut tedavi gören hastalarda periyodik olarak takiplerin yanı sıra bahsini edeceğimiz şikâyetleri olan hastalarımızın da muhtemel tiroid hastalıkları açısından kıymetlendirilmesi gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Ayaz, kimileri daha hayatî olan ve hayat kalitesini olumsuz etkileyebilen şikâyetlerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Uzm. Dr. Ayaz, hipotiroidi (tiroid hormonu yetersizliği), hipertiroidi (tiroid hormonu fazlalığı) ve nodüler hastalıklarının farklı şikâyetlerle kendisini gösterebileceğini tabir etti.

 

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİ

Uzm. Dr. Ayaz, hipotiroidiye ilişkin belirtileri şöyle sıraladı:

 • “Halsizlik, yorgunluk, soğuğa intolerans, antrenman kapasitesinde azalma,
 • Kalp suratında yavaşlama, sistolik tansiyon düşüklüğü yahut diastolik tansiyon yüksekliği,
 • Anormal kilo alma,
 • Kuru cilt, 
 • Ödem, 
 • Saçlarda kırılma ve dökülme,
 • Kas, eklem ağrıları,
 • Kabızlık,
 • Menstrüel düzensizlikler, infertilite, pubertenin gecikmesi,
 • Depresyon, konsantrasyon güçlüğü”

 

Uzm. Dr. Ayaz, hipertiroidiye ilişkin belirtileri ise şu halde sıraladı:

 • “Halsizlik, yorgunluk, sıcağa intolerans, antrenman kapasitesinde azalma,
 • Çarpıntı, ellerde titreme, tansiyon yüksekliği, sık soluk alıp verme,
 • Normal yahut artmış iştaha karşın kilo kaybı,
 • Ciltte terleme, kızarıklık, kaşıntı, saçlarda incelme, tırnakların tırnak yatağından, ayrışması, gözlerin dışarı hakikat bariz hal alması,
 • İshal, bulantı, kusma,
 • Menstrüel düzensizlikler, infertilite, pubertenin gecikmesi,
 • Ajitasyon, depresyon, anksiyete, konsantrasyon zahmeti, uyku bozuklukları”

 

Büyümüş guatr yahut nodüllere ilişkin belirtilere de değinen Uzm. Dr. Ayaz şu bilgileri paylaştı:

 • “Yutkunma zahmeti, boğazda takılma hissi, ses kısıklığı,
 • Nefes darlığı, inatçı öksürük,
 • Kozmetik problemler”

 

HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR

Tiroid hastalıkları birçok organ ve sistemi etkileyebildiği için pek çok farklı şikâyetle karşımıza çıkabileceğini tabir eden Uzm. Dr. Ayaz, “Bahsini ettiğimiz şikâyetlerin bir yahut birkaçından muzdarip olan hastalarımız, hangi yaş kümesinde olursa olsun tiroid hastalıkları tarafından değerlendirilmelidir. En genel sözle tiroid bezinin az yahut çok çalışması, organ ve sistemlerin çalışmasını aksattığı için organ yetmezliklerine sebep olabilir. Nodüller ise düşük oranda da olsa malignite yani kanser riski taşımasından ötürü değerlidir. Her iki tabloda da erken teşhis ve erken tedavi ile hasta, hasarsız bir halde hayatını sürdürebilecekken, geç kalındığı takdirde çok daha ağır sonuçlar ile karşı karşıya kalabilir” dedi.

 

TANI KOYMA SÜRECİ

Tiroid bezinin fonksiyonunun kâfi olup olmadığı, kandan bakılan bir yahut birkaç test ile çarçabuk tespit edilebileceğini lisana getiren Uzm. Dr. Ayaz, “Nodüller ise ultrasonografik metotlar ile kolay kolay tespit edilebilir olup bu süreç hasta için hem kolay hem de zararsızdır. Ultrason değerlendirilmelerinde berbat huylu olduğunu düşündürecek birtakım vasıflara sahip nodüller, şayet boyutu da biyopsi almaya müsait ise biyopsi alınarak kıymetlendirilmesi gerekir. Biyopsi süreci kolay olup hastalar süreç sonrası yaklaşık yarım saat sonra gündelik işlerine dönebilmektedir” dedi.

 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tedavi sürecinden bahseden Uzm. Dr. Ayaz, “Tanı netleştiğinde tiroid hormonu yetersiz ise replasman yani yerine koyma tedavisi yapılır. Her sabah, güne başlarken, aç olarak alınan bir tablet ile tedavi kâfi olacaktır. Aralıklı takipler ile doz değişimi gerekip gerekmediği kıymetlendirilir. Tetkiklerinde dalgalanma olmayan hastalar için takip aralığı uzatılabilir. Tiroid hormonu fazla ise öncelikle altta yatan sebebi netleştirmek gerekir, bunun ardından hasta için hangisi daha uygun ise; ağız yoluyla alınan ilaçlar, cerrahi süreçler yahut radyoaktif iyot tedavisi yani halk ortasında bilinen ismiyle atom tedavisi yapılabilir. Kuşkulu olmayan nodüller, ultrason görüntülemeleri ile takip edilerek, gerektiğinde biyopsi yapılması tarafından hasta bilgilendirilir. Biyopsi raporu, berbat karakterde olabileceğini düşündüren sözler içeriyorsa operasyon için genel cerrahi görüşü almak kaidedir. Her üç tablonun da günümüz koşullarında faal tedavileri vardır ve her biri muhtaçlığa nazaran uygulanabilmektedir” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı