enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,3549
EURO
35,1154
ALTIN
2.408,84
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Perşembe Hafif Yağmurlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

Kız Kardeşim projesi 50 bin genç kadına yeni programlar ile destek olacak

Bayanların ekonomik hayata iştiraki konusunda gerekli bilgi ve maharetlerle donanarak, toplumsal ve ekonomik pozisyonlarının güçlenmesi maksadıyla 8 yıldır kesintisiz sürdürülen Kız Kardeşim Projesi’nin geldiği nokta ve yeni devri, düzenlenen aktiflikte anlatıldı.

Kız Kardeşim projesi 50 bin genç kadına yeni programlar ile destek olacak
23.06.2023 07:36
0
A+
A-

Kadınların ekonomik hayata iştiraki konusunda gerekli bilgi ve maharetlerle donanarak, toplumsal ve ekonomik pozisyonlarının güçlenmesi hedefiyle 8 yıldır kesintisiz sürdürülen Kız Kardeşim Projesi’nin geldiği nokta ve yeni periyodu, düzenlenen aktiflikte anlatıldı. Bugüne kadar 450 binden fazla bayanın hayatına dokunan projenin yeni devrinde,  “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlenme Programı” ve “Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı” ile 50 bin genç bayana ulaşılması hedefliyor. Projenin yeni devrinde, Kız Kardeşim Burs Programı ile Türk Eğitim Vakfı ile birlikte zelzele bölgesinde 300 genç bayana eğitim bursu sağlandı. Güçlenme Programı kapsamında 10 bin genç bayana kişilik ve dayanıklılık envanteri testi fiyatsız olarak sunulacakYıldızlar Karması Programı ile toplumsal yarar, spor ve sanatta başarılı 20 genç bayana muhtaçlık duyduğu gelişim dayanağı sağlanacak.

Coca-Cola Türkiye ve Özel Bölüm Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) iş birliğinde, bayanların ekonomik hayata iştirakini desteklemek emeliyle yürütülen Kız Kardeşim Projesi, sekizinci yılında yoluna daha da güçlenerek devam ediyor. Projenin yeni periyodu, 21 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen lansman aktifliği ile duyuruldu. Aktiflikte, bugüne kadar 450 binden fazla bayanın hayatına dokunan ve yeni periyodunda kapsamı daha da genişleyen Kız Kardeşim Projesi’nin yeni programları anlatıldı. Dal temsilcileri, öğrenciler ve alanında değerli muvaffakiyetler elde etmiş genç yıldızların yer aldığı aktiflik, Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Operasyon Ünitesi Lideri Sedef Salıngan Şahin ile Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, proje paydaşı Özel Kesim Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Lideri Pınar Ilgaz, projede iş birliği yapılan kurumlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın ve Ahbap Platformu İdare Heyeti Üyesi Haluk Levent’in katılımıyla gerçekleşti.

Projenin yeni periyodunda Kız Kardeşim Burs programı kapsamında, Türk Eğitim Vakfı ile birlikte birinci olarak bilhassa zelzele bölgesinde 300 genç bayana eğitim bursu sağlandı. Güçlenme Programı kapsamında ÖSGD iş birliği ile mentorluk programı yürütülürken, Davranış Bilimleri Enstitüsü ile birlikte 10 bin genç bayana kişilik ve dayanıklılık envanteri testi fiyatsız olarak sunulacak. Yıldızlar Karması Programı ile toplumsal yarar, spor ve sanatta başarılı 20 genç bayana gereksinim duyduğu maddi ve tıpkı takviye sağlanacak. Yıldızlar Karması Programı kapsamında hayallerine koşan başarılı genç bayanların belirlenmesi süreçlerinde Ahbap ile iş birliği yapılacak.

Açılış konuşmasında Kız Kardeşim Projesi’ne 8 yıldır kesintisiz takviye vermekten büyük bir memnunluk duyduklarını belirten Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, mevzuyla ilgili olarak görüşlerini şöyle lisana getirdi: Kız Kardeşim Projesi kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları ve projenin yeni devrini aktaran Başak Karaca, “Etki alanını daima genişlettiğimiz Kız Kardeşim, yeni devrinde daha çok genç bayan başkan ve bayan kahraman oluşmasına katkı sağlamak hedefiyle 18-25 yaş ortası genç bayanların yanında olacak. Projemizi; gençlerin kendilerini tanımaları, onlara çizilen yol ve rol yerine kendi hayallerinin gerçekleşmesine giden yol için bir fırsat sunabilmeyi, ilham bulmalarını ve kendilerinin de genç bayanlara ilham vermelerini sağlayacak formda güncelledik. Gücümüz kız kardeşimiz, gayemiz ise bayanların ekonomik ve toplumsal hayatta güçlü halde yer aldığı bir dünya. Bu yolda durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz.   Bu vesileyle projenin yeni devrinde bizimle yol arkadaşlığı yapan Özel Kesim Gönüllüleri Derneği, Türk Eğitim Vakfı, Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Ahbap Derneği’ne teşekkür ederim.”

 

Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Operasyon Ünitesi Lideri Sedef Salıngan Şahin, aktiflikte yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi: “Bugüne kadar projemizle yüz binlerce bayana ulaştığımızı görmek beni çok memnun etti. Üstelik bu sırf birebir dokunduğumuz bayanların sayısı. Kelam konusu bayanların etraflarında yaratacakları çarpan tesiri ve sağlayacakları toplamsal katkı da düşünüldüğünde, bayanlar için daha yeterli ve adil bir dünyaya yaklaşmak manasına geliyor.”

Özel Kesim Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) Lideri Pınar Ilgaz ise konuşmasında ‘Kadınların ömür kalitesini arttırma gücünü ve toplumu geliştirme istikametinde ivme yaratan rolüne inanıyoruz. ÖSGD olarak, bu proje ile genç bayanlarımızın kendilerini görünmez hudutlarından öteye taşıyacak yürek ve ortamı yaratmak için gönüllülerimizle dayanak vermekten çok memnunuz. Farklı bölümlerden, toplamda 250 istekli mentorumuzla genç bayanların güç ve yürek kazanması, gerçek örneklerle buluşup kendi yollarında rehberlik edecek kız kardeşlik ağı oluşturmalarını hedefliyoruz. Toplumun bayanların hamaseti, şefkati ve yılmaz gayretleri ile geliştirilmesi istikametindeki her türlü takviyesi vermeye gönüllüyüz.’ dedi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın etkinlikteki konuşmasında, “TEV olarak bilhassa toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde kız öğrencilerimizin düzgün bir eğitim almaları, şuurlu ve donanımlı bireyler olabilmeleri için eğitim dostu kurumlarla birbirinden bedelli iş birliklerine imza atıyoruz. Kız Kardeşim Projesi de bunlardan biri. Modülü olmaktan büyük memnunluk duyduğumuz bu iş birliği kapsamında 2022-2023 eğitim devrinden itibaren, afetzede 300 genç bayan öğrencimize burs dayanağı vererek onların hem bugününü hem de geleceklerini güçlendiren Coca-Cola Türkiye ailesine bir kere daha yürekten teşekkür ediyoruz.” dedi

Etkinliğe çevrimiçi olarak katılan Ahbap Platformu İdare Heyeti Üyesi Haluk Levent, Kız Kardeşim Projesi Yıldızlar Karması Programı kapsamında spor, sanat ve toplumsal yarar alanında hayallerine koşan başarılı genç bayanların belirlenmesi için çalışacaklarını belirtti. Levent, Türkiye’nin dört bir yanındaki 20 genç bayanın güçlenmesi için Coca-Cola Türkiye ile birlikte çalışmaktan memnunluk duyduğunu kelamlarına ekledi.

Editoryal Notlar

Projenin tesiri Dayanak Programları ile katlanacak

Kız Kardeşim Projesi Coca-Cola’nın toplumsal ve ekonomik açılardan bağımsız bayan önderler yaratmak gayesiyle, genç bayanların potansiyellerini ortaya çıkarmak üzere, maddi ve motivasyonel takviye sağlayarak güçlenmelerine takviye olmak vizyonu doğrultusunda geliştirildi. Bu amaçları hayata geçirebilmek için projenin yeni periyodunda, 18-25 yaş ortasındaki bayanlara yönelik üç başka program hazırlandı: “Kız Kardeşim Burs Programı”, “Kız Kardeşim Güçlenme Programı” ve “Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı.”

 

Kız Kardeşim Burs Programı 

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile birlikte yürütülecek burs programı, devlet üniversitelerinde okuyan hazırlıktan son sınıfa kadar olan öğrencileri kapsıyor.

2023 yılının birinci yarısında, lisans eğitimine devam eden ve zelzeleden direkt etkilenen 300 başarılı genç bayana burs verilmiştir.

 

Kız Kardeşim Güçlenme Programı

50.000 genç bayanın gücünü artırmasına dayanak sağlanması emeliyle hayata geçirilen program, aşağıdaki uygulamalardan oluşuyor:

  • Özel Dal Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ile birlikte çevrimiçi mentorluk uygulaması. Ferdî ve meslek seyahatlerinde daha da güçlenmelerini sağlayacak mentorluk uygulamaları ile genç bayanların mesleksel ve ferdî gelişimleri profesyonel öğrenci koçları ve Coca-Cola ekosistemindeki profesyoneller tarafından desteklenecek.
  • Keşfet Kendini: Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) tarafından gerçekleştirilecek kişilik ve dayanıklılık envanteri testi (ve %50’si zelzele bölgesindeki kız öğrencilere ayrılan) 10 bin genç bayana fiyatsız olarak sunulacak.
  • Uzman eğitimleri: Farkındalık, ferdî gelişim, tasarım odaklı düşünme vb. eğitimler verilecek.
  • İlham verici konuşmalar: Gençlerle ve alanında başarılı, tanınmış isimlerle yılda iki kere olmak üzere yüklü olarak çevrimiçi platformda ilham buluşmaları gerçekleştirilecek.

 Kız Kardeşim Yıldızlar Karması Programı

İlham verici hikâyelerin hayata geçirilmesi hedefiyle geliştirilen program kapsamında şu amaçlar yer alıyor:

  • Toplumdaki dayanışma ruhuna katkı yaparak ve tanınmış isimlerin farklı alanlarda elçilik yapmasını sağlayarak yeni jenerasyon bir müşterek toplumsal yarar inşa etme motivasyonu yaratılması.
  • Kız Kardeşim dayanışma ruhunu besleyerek, toplumun muhtaçlık duyduğu umut dolu kıssaların yine üretilmesi.
  • 20 genç bayana sanat, müzik, edebiyat, spor & e-spor, dijital & tasarım, gastronomi, sürdürülebilirlik, insan hakları/sivil toplum üzere muhakkak bir alanda toplum önderi olmaları için maddi takviye sağlanması.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı