enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,2719
EURO
35,0979
ALTIN
2.401,45
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
31°C
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
28°C

Enerji Dönüşümünde Son Durum 2023 Raporu: Yöneticiler yatırıma sıcak bakıyor, tüketicilerse temkinli

Bain’in 2023 anketi, yöneticilerin güç dönüşümüne dair görüşlerini aktarıyor

Enerji Dönüşümünde Son Durum 2023 Raporu: Yöneticiler yatırıma sıcak bakıyor, tüketicilerse temkinli
24.06.2023 05:36
0
A+
A-

Bain’in 2023 anketi, yöneticilerin güç dönüşümüne dair görüşlerini aktarıyor

  • Düşük karbon salınımlı iş modellerine yaptıkları yatırımları artıran yöneticiler, tüketicilerin bu sürdürülebilir iş modelleri içerisinde daha fazla harcama yapmaya istekli olacağı konusunda kuşkulu.
  • Yöneticiler emisyonları azaltma konusunda başkalarından önde olduğuna inanıyor, fakat önümüzdeki birkaç sene içinde karbonsuzlaşma suratının azalmasını bekliyor.
  • Şirketler 2023’te sermayelerinin yaklaşık dörtte birini, birden fazla düşük karbon emisyonlu teknolojilere odaklanan ve büyümekte olan iş modellerine dağıtacaklarını iddia ediyorlar.
  • Ankete katılanlar, düşük karbon emisyonlu iş modellerine aktarılacak sermayeye erişim konusunda dertli değil, lakin kelam konusu yatırımların gereğince getiri sağlayacağından emin olmaları gerekiyor.
  • Armando Guastella: “Türkiye sürdürülebilirlik maratonunda kıymetli bir rol üstlenebilir.”

23 Haziran 2023 — Bain & Company tarafından güç geçişi konusunda yıllık olarak gerçekleştirilen anketlerden üçüncüsüyle ilgili sonuçlar açıklandı. Anket, yöneticilerin düşük karbon salınımlı iş modellerine yaptıkları yatırımları artırdığını, tüketicilerin ise daha fazla harcama yapmaya istekli olacaklarına ise kuşkuyla yaklaştıklarını gösteriyor.

Ankete katılan petrol, gaz, kamu hizmetleri, kimyasallar, madencilik ve endüstriyel tarım bölümlerinden yöneticiler, güç ve doğal kaynaklar alanındaki dönüşümde ön saflarda yer alıyor. İklim değişikliği ve şiddetli hava koşulları konusunda korkular artarken kelam konusu yöneticiler, küresel ölçekte gücün, besinlerin ve başka birçok değerli gerecin üretimini ve tüketimini değiştirmenin yanı sıra, işletmelerini ayakta tutabilme vazifesini üstleniyor.

Bain’in 2022 raporu, yöneticilerin karbon azaltım çalışmaları ile işletmelerinin ekonomik gerçekliklerini istikrarda tutarken gittikçe artan bir karmaşıklık ve sistemsiz geçiş ile baş ettiğini ortaya koymuştu. Yeni çalışma, ortadan geçen bir yılda, jeopolitik konjonktürün kelam konusu karmaşıklığı daha da artırdığını, güç ekosisteminde dengesizliklere yol açtığını, bunun da yöneticilerin kısa vadeli bir ekonomik sakinliğin kapıda olduğu inancına katkıda bulunduğunu gösteriyor. Yöneticiler kelam konusu karmaşıklığı daha düşük karbonlu bir geleceğe yönelik yönetme kabiliyetlerine hâlâ güvenmekle birlikte, global durumla ilgili telaş duyuyorlar.

“Türkiye sürdürülebilirlik maratonunda kıymetli bir rol üstlenebilir”

Sürdürülebilirliğin kıymetine dikkat çeken Bain & Company Türkiye Ortağı Armando Guastella hususla ilgili görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi: “İşin temelindeki etik faktörlerin yanı sıra iş dünyası önderleri tarafından geniş çapta bedel yaratmak için stratejik bir kaldıraç olarak kabul edilen sürdürülebilirliğin, artık sırf bir maddelerle uyumluluk sorunu yahut bir prestij faktörü olarak görülmesi kelam konusu değil. Aslında, karşılaşılan birtakım mahzurlara rağmen Türkiye, sürdürülebilirlik dönüşümünün fırsatlarını kıymetlendirmek açısından epey düzgün bir pozisyonda. ESG tek kişilik bir oyun değil ve bu ülke, değişimi kucaklamaya hazır genç bir iş gücünün yanı sıra yüksek seviyede dijital olgunluk ve ilgili birtakım kesimlerde kilit pozisyondaki şampiyonların varlığından da yararlanarak bu maratonun kazanılmasında kıymetli bir rol üstlenebilir.”

Rapordaki en dikkat cazibeli bulgulardan kimileri ise şöyle:

  • Yöneticilerin birçok, dünyanın tamamına kıyasla sıfır emisyon yolunda daha âlâ ilerlediklerine inanmaya devam ediyor; yaklaşık üçte biri ise emsal kurumlara kıyasla daha güzel ilerlediklerine inanıyor.
  • Şirketler 2023’te sermayelerinin %24’ünü yeni büyüyen iş modellerine ayıracaklarını öngörüyor. Kuzey Amerika bu bahiste Avrupa’ya yetişiyor.
  • Yeni düşük karbonlu yatırımlar için sermayeye erişimde büyük bir mahzur bulunmazken yatırımlardan getiri sağlamak zorlaşıyor. Müşterilerin birden fazla, kelam konusu yeni iş modellerinin gereğince desteklenmesi için çok daha fazla ödeme yapmaya istekli değil, bu durumda şirketler yatırımları teşvik etmek için devlet siyasetlerine muhtaçlık duyacak.
  • Yenilenebilir kaynaklar, yapay zeka (AI) ile öteki dijital teknolojiler ve güç depolama, 2030’a kadar kesim için en kritik teknolojiler olacak. Orta Doğu’daki yöneticiler hidrojen ve karbon yakalama konusunda optimist, fakat başka birçok bölgedeki yöneticiler bu teknolojilerin 2030’dan sonra daha kıymetli ve yaygın hale gelmeye başlayacağını düşünüyor.
  • Özellikle Kuzey Amerika’da ve Orta Doğu’da ön çizgi çalışanları bakımından ve bütün kesimlerde mühendislik ve dijital uzmanlık alanlarında işgücü eksikliği kıymetli bir mani oluşturuyor.

Küresel Perspektifler

Yöneticiler önümüzdeki birkaç yılda karbonsuzlaşma suratında bir azalma bekliyor. Fakat bu yavaşlamanın ölçülü bir seyirle gerçekleşmesi bekleniyor. Karbonsuzlaşma uğraşları ilerlemekle birlikte, güç pazarlarındaki karışıklıklar nedeniyle Rusya menşeili doğal gaz eksiğini karşılamak için daha fazla kömür tüketildi. İştirakçilerden birkaçı, 2022’de yaşanan olaylar nedeniyle yatırımların tekrar kıtlığa deva bulmaya ve kısa vadede güç maliyetlerini düşürmeye odaklanabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, jeopolitik konjonktür münasebetiyle ülke ve şirketler daha kendine yetebilir hale gelmek istedikleri için yenilenebilir güce sermaye transferi hızlandı.

Ankete katılanların cevaplarının ortalaması alındığında, dünyanın sıfır karbon emisyonuna ulaşabileceği yıl olarak 2057 belirtilmeye devam ediyor. İştirakçiler emisyon azaltımlarının 2030’a kadar yeni vaatlere ulaşabilmesini, daha sonra 2057’ye kadar net sıfıra ulaşacak halde hızlanmasını bekliyor. Bunun olabilmesi için 2030’dan sonra birçok değişikliğin gerçekleşmesi gerekiyor. Örneğin Milletlerarası Güç Ajansının varsayımlarına nazaran, dünyada 2050’ye kadar net sıfıra erişilebilmesi için pak güç yatırımlarının 2030’a kadar şimdiki 1 trilyon dolarlık düzeyden 4 trilyon dolara ulaşması gerekiyor. Bununla birlikte, kelam konusu yatırımları yapan şirketler, bu projelerin ekonomik olarak uygulanabilir olduklarını ve fizikî manilere (örneğin, gereçlerin, işgücünün, tedarik zincirinin mevcudiyeti) karşın gerçekleştirilebileceklerini garanti altına almak durumundalar.

Yöneticilerin yaklaşık üçte biri, başka kuruluşlara kıyasla net sıfır maksadı yolunda daha ileride olduğuna inanıyor, üçte ikisi ise bütün dünyaya kıyasla daha süratli ilerlediklerine inanıyor.

Beş yöneticiden dördü, projelerde kabul edilebilir getiri yaratma kabiliyetinin güç sisteminin karbonsuzlaşması önündeki temel mahzuru oluşturduğunu düşünüyor. Yöneticilerin telaşları, müşterilerin (genel geçer olmamakla birlikte, düşük karbon emisyonlu iş modellerinin ölçeklendirilmesini zorlaştıracak ölçüde) fazladan ödeme yapmaya gönülsüz yaklaşmalarından ileri geliyor. Bu türlü olunca yöneticiler, açığı kapatmalarına yardımcı olacak devlet siyasetleri ve mevzuata ait takviye bekliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı