enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5149
EURO
34,5755
ALTIN
2.492,16
BIST
9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Yağmurlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
18°C

Çiftçilerin hasat sevinci

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in üretime olan takviyesiyle hayat bulan Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi üyeleri, Büyükşehir’in dağıttığı ve toprakla buluşturdukları ada çayının hasat vaktinin gelmesinin sevincini yaşadı.

Çiftçilerin hasat sevinci
03.07.2023 09:00
0
A+
A-

MERSİN (İGFA) – Yaklaşık 5 sene evvel Çaltıbozkır Derneği ismi altında buluşan Çaltıbozkırlı üreticiler, Büyükşehir’den lavanta fidesi talep etmiş ve bu taleplerine karşılık veren Büyükşehir de, kendilerine 5 bin adet lavanta fidesi hibe etmişti. Hibe edilen lavanta fidelerini toprakla buluşturan Çaltıbozkırlı üreticiler büyük bir muvaffakiyet elde etmiş ve Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ni kurmuşlardı. Kooperatifleşme sürecinde de üreticilere takviye veren Büyükşehir, kendilerine distilasyon ünitesi de armağan etmişti. Lavanta üretimi yapan Çaltıbozkırlı üreticiler hem lavanta satışı, hem de distilasyon ünitesi ile birlikte esansiyel yağ satışı yaparak gelir elde etmişti.

Üreticilere yaptığı dayanaklara devam eden Büyükşehir Belediyesi, Silifke’de ada çayının üretimini yaygınlaştırmak maksadıyla da ada çayı fidesi dağıtmıştı. Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıl birinci sefer Silifke’de dağıtımı yapılan ada çayı fidesi, randımanı ile üreticiye umut olmuştu. Birebir projeyi bu yıl da sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ‘Ada Çayı Fidesi Dağıtım Projesi’ kapsamında yeni fideleri yeni üreticilerle buluşturmuştu. Kendilerine dağıtılan ada çayının hasat vaktinin gelmesiyle hasat sevinci yaşayan üreticiler, topladıkları ada çayını çay yahut esansiyel yağ olarak satışa sunacak ve gelir elde edecek.

Şahutoğlu: “Tarımsal projelerimiz planlı ve bir hedef doğrultusunda yapılmaktadır”

Büyükşehir Belediyesi’nin tarım projelerinin tamamının planlı ve bir gaye doğrultusunda yapıldığını söz eden Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Selçuk Şahutoğlu, Silifke’de 2021 yılında tıbbi aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması çalışmalarına lavanta fideleri ile başladıklarını hatırlattı. Şahutoğlu, “Lavanta fidelerinden almış olduğumuz verimlerle ve dikilmiş olan fidelerle birlikte, Silifke Çaltıbozkır Kooperatifi’ne distilasyon ünitesi kurulmuştu. Bu ünite ile bir arada tıbbi aromatik bitkilerin yağları da çıkartılmaya başlandı. Biz de ziraî manada daha kıraç topraklarda ada çayını, bu bölgede yaygınlaştırmaya çalıştık. Böylece 2022 ve 2023 yıllarında toplam 120 bin adet ada çayı fidesini 72 üreticimize dağıttık” dedi.

“Üreticiler, proje sayesinde eserlerinden daha güzel bir yarar sağlıyor”

Ada çayının hem çay, hem de esansiyel yağ olarak kullanılmakta olduğuna dikkat çeken Şahutoğlu, yaklaşık 80 kilo ada çayından bir litre yağ elde edildiğini ve böylece üreticilerin katma paha elde ettiklerini belirtti. Şahutoğlu, “Üreticiler tarladan topladığı eserlerin yağlarını kooperatif aracılığıyla çıkartıyorlar ve böylece üretmiş oldukları eserleri daha uygun bir gelirle satıp, daha âlâ bir kar sağlıyorlar. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, ziraî projeleri bir plan çerçevesinde geliştirerek uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gülcan: “Büyükşehrin bu husustaki dayanakları çok güzel”

Hasat sevinci yaşayan üreticilerden Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatif Lideri Hatice Gülcan Yüksel, “Büyükşehir Belediyesi bize ada çayı fidesi dağıtmıştı, onları ektik. Artık de hasadını yapıyoruz. Hasat bittikten sonra da, tekrar Büyükşehir Belediyemizin bize vermiş olduğu distilasyon tesisinde yağını çıkartacağız. Çay olarak, tütsü olarak, yağ olarak tüketiciye sunuyoruz. Büyükşehrin bu mevzudaki dayanakları çok güzel” dedi.

Genç: “Proje sayesinde, verimsiz topraklar de tarıma kazandırılıyor”

Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nde Yönetici Mustafa Genç ise, “Büyükşehir Belediyesi’nin takviyeleriyle, bölgemizde birinci kere lavanta ve ada çayı üretmeye başladık. Tıbbi ve ıtri bitki üretmeye başladık. Büyükşehir Belediyesi bu manada bize fide sağladı. Zira üretici bu fideleri nereden alacağını bile bilmiyor. Bu manada Büyükşehir’in verdiği katkı üreticiler için çok pahalı. Biz burada hem kendimiz üretiyoruz, hem de bilhassa verimsiz yerlerde bu çeşit tıbbi ve ıtri bitkileri dikerek buraların tarıma kazandırılmasını sağlıyoruz. Köyümüzde daha çok üretim olsun istiyoruz. O manada biz lavanta ve ada çayını yaygınlaştırdık” tabirlerini kullandı.

“Ürünlerin ekonomik pahaya dönüşmesi, köyün sosyoekonomik durumunu da geliştirdi”

Hasat ettikleri ada çaylarını Büyükşehir’in verdiği distilasyon tesisinde yağa da dönüştürdüklerini belirten Genç, “Uçucu yağdan katma kıymet eserler oluşturuyor ve üretiyoruz. Onları da katma kıymetli bir halde tüketicilere ulaştırıyoruz. Böylelikle köyün sosyoekonomik durumunu geliştiriyor, insanların para kazanmasını sağlıyoruz. Bilhassa köydeki bayanlar bu işten çok yararlandı. Zira köy bayanları evvelden yalnızca hayvancılık yapıyordu. Tarımdan çok fazla gelir elde etmiyordu. Bu manada köy bayanları da aile bütçesine katkıda bulundu” dedi.