enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,3324
EURO
35,1756
ALTIN
2.403,60
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Perşembe Hafif Yağmurlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

Anadolu Sigorta 2022 Entegre Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

Anadolu Sigorta, ekonomik, çevresel ve toplumsal katma paha yaratma vizyonuyla, projelerini ve gayelerini paylaştığı 2022 Entegre Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı.

Anadolu Sigorta 2022 Entegre Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı
23.06.2023 14:24
0
A+
A-

Anadolu Sigorta, ekonomik, çevresel ve toplumsal katma bedel yaratma vizyonuyla, projelerini ve gayelerini paylaştığı 2022 Entegre Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Şirketin, sorumlu sigortacılık anlayışıyla, risk yöneticisi, risk taşıyıcısı ve yatırımcısı olarak faaliyetlerinin ortaya koyulduğu rapor, gelecek periyodun de stratejik alanlarından biri olan iklim aksiyon planının ayrıntılarını içeriyor.

 

Sürdürülebilir kalkınmaya katma bedel yaratma bakış açısıyla faaliyetlerini sürdüren Anadolu Sigorta, Entegre Sürdürülebilirlik Raporu’nun ikincisini yayımladı. Sürdürülebilirliği, büyüme ve inovasyon için bir fırsat olarak görerek, şirket siyasetinin ve kurum kültürünün odağına alan Anadolu Sigorta, bu bakış açısını eser geliştirmeden satın almaya, toplumsal sorumluluk projelerinden insan kaynakları uygulamalarına kadar uzanan tüm faaliyetlerine entegre ediyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarını 2019 yılından bu yana raporlayan Anadolu Sigorta, birinci Entegre Sürdürülebilirlik Raporu’nu geçtiğimiz yıl yayımladı. Şirket, bu yıl yayımladığı ‘2022 Entegre Sürdürülebilirlik Raporu’ ile de milletlerarası standartlara ve çerçevelere uyumlu bir formda yıllık performansını kamuya açıkladı. 

Türkiye’nin en esaslı şirketlerinden biri olarak, tüm paydaşları için uzun vadeli bedel yaratmanın kurumsal DNA’larında yer aldığını söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan; “Sigorta bölümünde faaliyet gösteren bir şirket olarak finansal risklerin ötesinde, çok değişkenli bir risk matrisi ile çalışıyoruz. Bu kapsamda, sürdürülebilirlik risklerinin yönetilmesi şirketimiz için büyük kıymet arz ediyor. Sürdürülebilirliği, büyüme ve inovasyon için bir fırsat olarak görüyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için ulusal ve milletlerarası paydaşlar ile iş birliğini önemsiyoruz. UN Küresel Compact ve Bayanın Güçlenmesi Prensipleri üzere global inisiyatiflerin katılımcısıyız” dedi.

“Yenilenebilir güç yatırımlarına yönelik yenilikçi hizmetlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz”

Tüm dünyada sürdürülebilirlik gündeminin birinci sırasında iklim değişikliği ile uğraşın yer aldığına işaret eden Tuğtan, Anadolu Sigorta’nın da iklim riskleri ile iklim değişikliğinin, operasyonlarına ve portföyüne tesirlerini tahlil ettiğini belirtti. Tuğtan şöyle devam etti: “İklim aksiyonu stratejimizi üç eksene odakladık: Operasyonlarımızdan doğan çevresel tesirleri en aza indiriyor, böylece müşterilerimizin iklim riski idare süreçlerine dayanak oluyoruz. Bunların yanında yatırımlarımızla yeşil dönüşümü de destekliyoruz. 2022’de operasyonlarımızda yürüttüğümüz çeşitli verimlilik çalışmaları sonucu 695 GJ güç tasarrufu sağladık. 2018 yılına kıyasla kişi başına su tüketimimizi yüzde 72, kâğıt tüketimimizi ise yüzde 83 oranında düşürdük. Yenilenebilir güç yatırımlarının aranan sigorta tahlil ortağı olmayı hedefliyoruz. 2022 yılında rüzgâr gücü alanında 1.103 MW, güneş gücü alanında ise 1.014 MW konseyi güce teminat verdik. Bu teminatlarla dal hissemiz 2022 yılında rüzgar gücü alanında yüzde 10, güneş gücü alanında ise yüzde 11 olarak gerçekleşti. Ülkemiz için büyük bir fırsat alanı olarak gördüğümüz yenilenebilir güç yatırımlarına yönelik yenilikçi hizmetlerimizle, gelecek periyotlarda de bu alandaki varlığımızı artırmayı hedefliyoruz. Fon idaresi ve yatırım faaliyetlerimizin çevresel, toplumsal ve iş etiği tesirlerini Sorumlu Yatırım Siyaseti aracılığıyla yönetiyoruz. 2022 yılı prestijiyle yatırım portföyümüzde 870 milyon TL bedelinde sürdürülebilirlik kriterlerine ahenk sağlayan Euro Bond bulunuyor.”

“Dijitalleşmeyi geleceğe taşıyoruz”

Sigortacılık bölümünün, dijitalleşmeye en süratli adapte olan bölümlerin ortasında yer aldığına değinen Tuğtan, Anadolu Sigorta’nın gelişen teknolojiler ile birlikte hem eser ve hizmetlerde hem de iş süreçlerinde dijitalleşmeyi çok önemsediğinin altını çizdi. Şirketin potansiyel ve mevcut sigortalılara hitap eden web sitesi ve taşınabilir uygulamalar üzere farklı kanallar ile dijital sigortacılık yelpazesini geliştirdiğini söyleyen Tuğtan, “Yapay zekâ ve ileri analitik bilgi modelleri konusunda değerli yatırımlar yapıyoruz. AS’lı ismini verdiğimiz yapay zekâ platformu ile görselden hasar tespiti üzere farklı hizmetleri sunabiliyor, birçok iş sürecini tek başına yapabilir hale gelen robotik süreç otomasyonumuz ile çalışanlarımızın iş yükünü hafifletiyoruz. 360 derece irtibat yaklaşımımız ile sigortalılarımızın, taşınabilir uygulama, web sitesi ve WhatsApp sınırı da dâhil pek çok farklı platformdan şirketimize çarçabuk ulaşabildiği ve geri bildirimlerini anlık olarak verebildiği bir kullanıcı tecrübesi sunuyoruz. Dijitalleşme alanında yaptığımız kapsamlı çalışmalara önümüzdeki devirde de devam edeceğiz. Yenilikçi çalışmalara imza atarken, başarılarımızı ödüllerle tescillemekten ve yatırımlarımızın ulusal ve milletlerarası arenada karşılık bulduğunu görmekten büyük bir gurur ve memnunluk duyuyoruz” dedi.

Anadolu Sigorta geleceğin işyerini tasarlıyor

Değişimlere süratli adapte olabilmenin en kıymetli yetenek haline geldiğini belirten Tuğtan, çalışma hayatının bu süratli dönüşüme ayak uydurması ve inovasyon kapasitesinin artması için başlattıkları HARMONİ isimli Çevik Dönüşüm seyahatini anlattı: “Çevik çalışma modelinde hedefimiz, var olan kurumsal kıymetlerimizi ve bilgi birikimimizi koruyarak daima geliştirmek ve birlikte öğrenmek. Bu seyahatte, farklı iş ünitelerinden çalışanlarımızın oluşturduğu çevik gruplar, birebir ekip maksatları doğrultusunda çalışıyor. Hiyerarşiden uzak, herkesin grup içinde eşit olduğu bir yapıda klâsik fikir kalıplarından uzaklaşılarak, daha cesurca ve deneyerek yeni fikirler üretilebiliyor. Çevik dönüşüm ile maksadımız, kendi kendini yöneten ve süratli hareket edebilen kadrolar ile müşterilerimizin gereksinimlerine süratli ve yenilikçi tahliller sunmak.”

Anadolu Sigorta’nın kesimde en fazla bayan istihdamı da sağlayan şirketlerden biri olduğunu söyleyen Tuğtan şu bilgileri verdi: “Cinsiyet eşitliğini önemsiyor, bu mevzuda öğrenmeye ve yenilikçi uygulamalar geliştirmeye devam ediyoruz. Bayanların iş hayatında potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için çok sayıda proje hayata geçirdik. ‘Mutlu Anne Mentorlüğü’ ile doğum müsaadesinden dönen çalışanlarımıza sunduğumuz takviye programı bunlardan biri. Bunun yanında çalışma hayatında farkında olmadan kullanılan cinsiyetçi tabirleri tüm ofis programlarında otomatik olarak değiştiren bir düzelti uygulamasını hayata geçirdik. Pazarlama ve reklam faaliyetlerimizde de toplumsal cinsiyet rollerinden arındırılmış bir irtibat yürütmeye itina gösteriyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı