enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,3324
EURO
35,1756
ALTIN
2.403,60
BIST
10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Perşembe Hafif Yağmurlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
26°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
Pazar Az Bulutlu
28°C

ACCA, Küresel Yetenek Trendleri 2023 (Global Talent Trends) Raporu’nu açıkladı:

İŞ DÜNYASINDA YENİ BİR ÇAĞ BAŞLIYOR 

ACCA, Küresel Yetenek Trendleri 2023 (Global Talent Trends) Raporu’nu açıkladı:
24.06.2023 00:48
0
A+
A-

İŞ DÜNYASINDA YENİ BİR ÇAĞ BAŞLIYOR 

 Küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA, 148 ülkede 8.400’den fazla iştirakçiyle finans ve muhasebe mesleğinde bugüne kadar yapılmış en büyük anket çalışmalarından birine imza attı. 

 Global Talent Trends 2023 (Küresel Yetenek Trendleri) ile ACCA, finans ve muhasebe mesleği özelinde çalışanların iş dünyasındaki dönüşümden ne kadar etkilendiklerini, meslekleri hakkındaki değerlendirmelerini, mesleklerinin onlara sunduğu avantajları ve ayrıcalıkları masaya yatırıyor.

 Dünyanın 178 ülkesinde 241 binden fazla üyesi ve yarım milyondan fazla adayı bulunan küresel finans ve muhasebe meslek kuruluşu ACCA, 148 ülkede 8.400’den fazla muhasebe meslek mensubu ile gerçekleştirdiği anket çalışmasında elde ettiği görüşlerden meydana gelen 

Global Talent Trends 2023 (Küresel Yetenek Trendleri) raporunu yayınladı. Finans ve muhasebe mesleği genelinde şimdiye kadarki en büyük çalışmalardan biri olan Küresel Talent Trends 2023, finans ve muhasebe alanlarında çalışan insanların iş yaşantıları hakkında nasıl hissettiklerine dair değerli bilgilere ışık tutuyor.  

ACCA Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Bölge Lideri Filiz Demiröz, günümüz iş dünyasında finans ve muhasebe profesyonelleri ve onları istihdam eden işletmeleri etkileyen temel faktörlerin   ortaya çıkmasının bu araştırmanın en büyük tespiti olduğunu vurguladı. Rapora nazaran enflasyon krizinin fiyat baskılarını artırmaya devam ettiğini, hibrit çalışma sistemine dair belirsizliklerin hala sürdüğünü belirtti.  Değişen vakitlerde finans ve muhasebenin, meslek esnekliği ve farklı meslek olasılıkları için akıllı bir seçim olarak görüldüğünü söyleyen Filiz Demiröz, “Rapora nazaran mesleğin sağladığı güvenlik, ödül ve fırsatlar, finans alanında bir mesleğin bir numaralı avantajı olarak belirtilen uzun vadeli meslek beklentileriyle birlikte epey cazip olmaya devam ediyor” dedi. 

 Raporun bulguları hakkında  genel bir değerlendirmede bulunan Filiz Demiröz şöyle devam etti: “Günümüzde, patronlar, yeni çalışma yollarını kendi çalışma nizamlarına ve takımlarına adapte ediyorlar. Elbette biliyoruz ki, meslek gelişimi ve fiyatlandırma, bir kuruluşu alımlı kılan en kıymetli iki faktör, lakin tıpkı vakitte da çalışanların ayrılma kararları üzerinde en fazla tesire sahip olan iki alan olarak öne çıkıyor.Yeni kuşak yetenekleri finans ve muhasebe mesleğine çekmek, sağlıklı ekonomiler için büyük ehemmiyete sahiptir. ACCA’in global yetenek trendleri araştırması, meslekte çalışanların sesinin duyulmasına ve geleceğin yeteneklerinin bir kesimi olmak isteyecekleri çalışma ortamının yaratılmasına yardımcı olmaktadır”.

 İŞ DÜNYASINDA TÜKENMİŞLİĞE AİT TASALAR ARTIYOR 

Global Talent Trends 2023, bir jenerasyondan fazla müddettir görülen en büyük dönüşümün iş dünyasında yeni bir çağ başlattığını ortaya çıkarıyor. Ankete katılan profesyonellerin %44’ü önümüzdeki 12 ay içinde rollerini değiştirmeyi beklerken, küresel alanda yaşanan enflasyon fiyat taleplerini artırıyor, tükenmişliğe ait tasalar artıyor. Bununla bir arada iş yaşamında hibrit dönüşümün benimsenmesi konusunda iş dünyasının biraz daha vakte gereksinimi olduğu ortaya çıkıyor. 

Çalışan bağlılığı, refahı ve teknoloji benimsemeye yönelik tavırlar üzere temel işyeri sıkıntılarını da kıymetlendiren araştırma, büyük meslek hareketliliği maksatları olan ve bir sonraki rollerini düşünen işçisi elde tutmakta zorlanan patronlar için de bir yetenek zahmeti olduğunu vurguluyor. Çalışanların en büyük tasası ise enflasyonun maaşlara tesiri ve iş yeri gerilimi.

Küresel araştırmada dünya genelinde finans ve muhasebe profesyonellerinin iş dünyasına ait en büyük 3 telaşı sırasıyla %38 oranıyla enflasyonun maaşlarına olan negatif tesiri, %29 oranıyla ruh ve vücut sıhhatine ait kaygılar ve %28 oranıyla ekonomik kriz olarak görülüyor. 

Enflasyonun daha şiddetli hissedildiği Türkiye’de ise çalışanların en büyük tasa kaynağının %54 oranıyla enflasyon olması şaşırtan değil. Enflasyonu da %43 oranıyla küresel ekonomik kriz ve %27 oranıyla ruh ve vücut sıhhatinin korunması takip ediyor. 

ULUSLARASI BİR RUHSAT, FİNANS VE MUHASEBE MESLEĞİNİ CAZİP KILIYOR 

Çalışanlara finans ve muhasebe alanındaki mesleğin onlara sağladığı avantajlar sorulduğunda globaldeki iştirakçilerin %39’u, Türkiye’deki profesyonellerin ise %36’sı uzun periyotlu bir meslek hayatı ve imkanlarını lisana getirdi. Dünya genelinde iştirakçilerin %33’üne, Türkiye’deki iştirakçilerin %39’una nazaran ise finans ve muhasebe alanındaki meslekte memleketler arası geçerliliği olan bir ruhsata sahip olmak, bu alandaki mesleği cazip kılıyor. 

Finans ve muhasebedeki mesleği çalışanlar için cazip kılan üçüncü faktör ise çalışanların meslek hayatları boyunca daima yeni mesleksel  yetkinliklere sahip olması, daima mesleksel tahsil ve gelişim imkanları sunması. Dünya genelinde bu kanaatte olan profesyonellerin oranı %30 iken, Türkiye’de ise iştirakçilerin yarısı için bu, mesleği en cazip kılan faktör.

Dünyadaki finans ve muhasebe profesyonellerinin %41’i bu alandaki rollerin gerilimli olmasını, %35’i uzun çalışma saatlerini, %30’u ise finans ve muhasebe alanının sıkıcı bir alan olarak algılanmasının finans ve muhasebe alanına olan tercihleri olumsuz istikamette etkilediğini düşünüyor. 

Türkiye’deki finans ve muhasebe profesyonellerinin de neredeyse yarısı (%48) gerilimli roller, finans ve muhasebe mesleğinin sıkıcı bir alan olduğuna dair algı (%37) ve öteki alanlarda finansal açıdan daha çıkarlı olan dalların varlığının (%30) finans ve muhasebe alanına ilgi duyulmasını engellediğini düşünüyor.

 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖNE ÇIKIYOR 

Günümüz iş dünyasında sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ise acil gündem hususlarından biri olarak öne çıkıyor. Globalde profesyonellerin %69’u, Türkiye’deki profesyonellerin %60’ı gelecekte finans ve muhasebe profesyonellerinin, kurumların sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile alakalı bahislerde yürüteceği çalışmalara dayanak olmada daha büyük bir rol oynayacağını öngörüyor. 

Hem dünya genelinde (%93) hem de Türkiye’de (%91) ezici bir çoğunluk teknolojinin kurumlarına ve hizmet verdikleri müşterilere daha fazla katma paha sağlamalarına müsaade verdiği konusunda hem fikir. Buna paralel olarak dünyada (%86) ve Türkiye’de (%91) çalışanların yeniden büyük bir çoğunluğu patronlarından teknolojiye dair daha fazla mesleksel eğitim talep ediyor. Hem dünya genelinde hem de Türkiye’de teknolojinin işlerinin bir kısmını yahut hepsini üstleneceğinden ötürü telaş duyanların oranı neredeyse tıpkı (%44 ve %46). 

Dünya genelindeki iştirakçilerin %42’si  teknolojide yaşanan değişikliklerin suratının işlerine olan tesirinden ötürü bunalmış olduğunu itiraf ederken, Türkiye’deki iştirakçilerin yalnızca %29’u teknolojideki yaşanan değişikliklerin suratının işlerine olan tesirinden olumsuz etkilendiğini tabir etmiş.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,